Klub Logiczny

Sprawozdanie merytoryczne z Zimowego Zgrupowania Brydżowo-Szachowego w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Legnicy

30.01-05.02.2022r.

 

Było to jedenaste zimowisko zorganizowane przez Klub Logiczny.  Zdecydowaliśmy się na  wyjazd do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w niedalekiej Legnicy, które poznaliśmy podczas Andrzejkowego wypadu do tego miasta.

Przejazd uczestników do Legnicy zorganizowaliśmy z pomocą samochodów osobowych rodziców w zamian za rabaty w odpłatnościach.  Zakwaterowaliśmy się w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym, które okazało się bardzo zadbaną placówką z miłą i fachową obsługą. Główne posiłki czyli obiady, zamówiliśmy w niedalekiej Restauracji „Kolorowa” (pieszo 20-30 min od Schroniska), byliśmy z nich zadowoleni. Śniadania i kolacje sporządzała nam opiekunka Kasia Rębisz korzystając z samoobsługowej, dobrze wyposażonej kuchni oraz jadalni Schroniska.

Większość obiektów w których przebywaliśmy i które zwiedzaliśmy leżała w zabytkowym centrum Legnicy, co pozwalało nam dotrzeć wszędzie piechotą, zatem dzieci trenowały posługiwanie się planem miasta i nawigacją ze swoich telefonów.

Udział w tym kadrowym Zimowisku wzięła 7-osobowa grupa dzieci ze Szklarskiej Poręby i Piechowic (trójka dziewcząt i czwórka chłopców), pod opieką państwa Rębiszów prowadzących Klub Logiczny i pełniących równocześnie role trenerów brydżowych i szachowych oraz dodatkowego trenera Jarosława Kuźniara.  Pełny koszt udziału w Zgrupowaniu wyniósł 750 zł i objął: dojazd, noclegi, wyżywienie, opiekę, treningi i inne dodatkowe atrakcje.

Zgrupowanie miało charakter warsztatowy. Opracowaliśmy na nim wewnętrzny regulamin awansów w Klubie. Opanowywaliśmy na nim obsługę sprzętu klubowego komputera, rzutnika multimedialnego i zaawansowanego zegara szachowego. Szkoleni Animatorzy ćwiczyli wprowadzanie w świat brydża sportowego początkujących uczestników. Zaawansowani zawodnicy brydżowi poznawali teorię wistu oraz obrony licytacyjnej po silnych otwarciach bezatutowych. Przy szachownicach zagłębialiśmy dalsze elementy debiutów zapoznając się dokładniej z Gambitem Hetmańskim i Obroną Sycylijską.

Nie zabrakło na Zgrupowaniu elementów krajoznawczych. Zwiedziliśmy najważniejsze obiekty zabytkowe w centrum Legnicy z interesującym przewodnikiem Panem Edwardem Wiśniewskim, współautorem przewodnika „Legnica i okolice”.

Spotkaliśmy się też z legnickimi brydżystami podczas  ich środowych turniejów brydża sportowego, prowadzonych w Ośrodku w Kunicach, a organizowanych przez Pana Wojtka Raczyńskiego (organizatora tradycyjnego Turnieju dla Debiutantów), który pomógł nam też z dojazdem do Kunic. Na zakończenie Zgrupowania zorganizowaliśmy też własny Towarzyski Turniej Indywidualny, który wygrał Paweł Odrzywół.

Podczas Zgrupowania spędzaliśmy również czas w formie bardziej rozrywkowej, którą był przede wszystkim Urodzinowy Wieczór Dariny. Nowością na tym wyjeździe były wieczory filmowe z wykorzystaniem rzutnika multimedialnego, pozwalającego poczuć się nam jak w kinie. Obejrzeliśmy trzy odcinki znanego i atrakcyjnego filmu tematycznego „Gambit Królowej”. Podczas ostatniego wieczoru zjedliśmy przyjemnościową kolację w pobliskim McDonaldzie.

Wyjazd był bardzo udany, młodzież zaznała dużo nowych wrażeń i zobaczyła wartościowe historycznie obiekty, rozwinęła swoje umiejętności organizatorskie w sferze gier logicznych i współżycia społecznego w grupie.