Klub Logiczny

Sprawozdanie Merytoryczne z Letniego Zgrupowania Brydżowego

w Ośrodku Wypoczynkowym „Passat” w Sławie w dn. 26.06 – 04.07.2021 r.

podczas „64 Międzynarodowego Kongresu Brydża Sportowego - Sława 2021”

 

Po raz czternasty Klub Logiczny zorganizował tym razem 9-dniowy wyjazd na letni obóz sportowy przeprowadzony w formie Letniego Zgrupowania Brydżowego,  będącego odpłatną działalnością organizacji pozarządowej. Pełny koszt obozu wynosił 1 000 zł. Wszyscy uczestnicy otrzymali niewielkie dofinansowania z zadania publicznego „Rozpowszechnianie Sportów Umysłowych” wspieranego przez Miasto Szklarska Poręba, a aktywni zawodnicy Klubu duże wsparcie otrzymali z Akademii Pożytecznie Spędzanego Czasu prowadzonej przez Gminę Miejską Piechowice. W tym roku Zgrupowanie liczyło 21 osób, w tym 17 osobowa grupa dziecięco-młodzieżowa z której 8 uczestników to uczniowie z Klasy Sportów Umysłowych ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szklarskiej Porębie.

Zakwaterowaliśmy się w trzech domkach letniskowych Ośrodka Żeglarskiego „Passat” w Sławie.  Ośrodek leży 100 m od strzeżonego kąpieliska na brzegu Jeziora Sławskiego, przy którym funkcjonuje  wypożyczalnia sprzętu wodnego. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała wypoczynkowi i aktywnej rekreacji na wodą, ale głównym celem Zgrupowania były treningi brydżowe i w mniejszej części szachowe, które odbywały w udostępnionej nam przez Ośrodek świetlicy.  Natomiast wyśmienite śniadania, obiady i kolacje serwowała nam sprawdzona Restauracja „Słowianka” z której usług korzystaliśmy już wielokrotnie. W wolnym czasie, przeważnie po południu ub wieczorem, spacerowaliśmy po sławskim „deptaku” korzystając przeważnie z lodów i deserów będących naszymi słodkimi podwieczorkami.

Jednak głównym celem naszego Zgrupowania w Sławie był, udział w turniejach odbywających się codziennie w ramach „64 Międzynarodowego Kongresu Brydża Sportowego”. Na Kongres byliśmy zaproszeni przez organizatorów, w szczególności przez Pana Grzegorza Pogodzińskiego z Fundacji „I love Bridge”, którzy zapewnili nam bezpłatny udział w Turniejach Wczasowych oraz ulgowy w Turniejach Kongresowych. Nasza ambicją był codzienny udział w jednym turnieju przez zawodników wystarczająco zaawansowanych oraz przygotowywanie do udziału w tych sportowych rozgrywkach początkujących „skrzatów”.  Większość uczestników naszego Zgrupowania wzięła udział w czterech Turniejach Wczasowych, a ci najbardziej zaawansowania jeszcze w dwóch Turniejach Kongresowych. W przedostatnim dniu Zgrupowania wszyscy wzięliśmy udział razem ze „skrzatami” w ostatnim Turnieju Wczasowym. Łącznie w Kongresie wzięło udział około 350 zawodników, pośród których nasi byli oczywiście najmłodsi, ale radzili sobie dobrze nie sprawiając kłopotów organizatorom, sędziom i starszym zawodnikom, którzy naszych młodzików traktowali z pełną sympatią. Osiągnięte wyniki umieszczamy w odrębnej Tabelce w której najwyżej uplasowani młodzicy (w nawiasach dorośli) to w Turniejach Wczasowych: (124 m. Jarosław Kuźniar), 150 m. Konrad Wójcik, 173 m. Paweł Odrzywół, (188 m. Lech Rębisz), 201 m. Daria Bartkiewicz; w Turniejach Kongresowych: (296 m. Jarosław Kuźniar), 325 m. Konrad Wójcik, 327 m. Amelia Moszumańska-Krupej i Paweł Odrzywół, 337 m. Nina Przybylska-Daria Bartkiewicz i Lech Rębisz, 337 m. Wojtek Potapczyk i Adrian Sinicki. Rozegraliśmy też dwa turnieje brydżowe we własnym gronie, Zgrupowanie rozpoczęliśmy Turniejem Towarzyskim, a zakończyliśmy Turniejem Sportowym na pięć stolików. Turniej Towarzyski wygrała para Nina Przybylska – Daria Bartkiewicz, a Turniej Sportowy Sportowy para Paweł Odrzywół - (Katarzyna Rębisz). Rozgrywki szachowe, prowadzone w tym roku w znacznie mniejszym wymiarze, odbywaliśmy we własnym gronie, kończąc je jednym poważniejszym Turniejem Szachów Szybkich wygrany przez Kajtka Kęskę. Pełne wyniki prezentujemy w osobnych tabelkach.

Czas upływał nam bardzo szybko, gdyż harmonogram każdego dnia był napięty. Staraliśmy się też w każdy słoneczny dzień pobyć na plaży i strzeżonym kąpielisku. Znajdowaliśmy wieczorami czas na rozrywkę, korzystając z Wesołego Miasteczka, Salonu Gier i Wieczoru z Karaoke. Ostatnie dwa wieczory spędziliśmy przy ognisku zorganizowanym na zakończenie Kongresu oraz podczas naszej tradycyjnej „zielonej nocy” z występami i wspólnymi zabawami.

Późnymi wieczorami, po intensywnie przeżywanych dniach, powieki ciążyły nam jak ołów i w domkach zalegała cisza, o którą dzielnie walczyła Pani Kasia (kwatermistrz Zgrupowania) przerywana tylko od czasu do czasu czyimś chrapaniem :-).

Podczas obozu prowadziliśmy tradycyjne  współzawodnictwo pomiędzy jego uczestnikami. Punktacją objęte były wyniki osiągane podczas zmagań brydżowych, a także z mniejszą wagą z rozgrywek szachowych oraz potyczek sportowych w siatkówce plażowej. Ważną sprawą ocenianą na zgrupowaniu było też zdyscyplinowanie uczestników oraz porządek w miejscu zakwaterowania. Wyniki rywalizacji, którą ogólnie wygrał Paweł Odrzywół przedstawia szczegółowa tabelka.

Kierownik Zgrupowania Brydżowego

Lech Rębisz           

 

 WSPÓŁZAWODNICTWO NA LETNIM ZGRUPOWANIU REKREACYJNO - BRYDŻOWYM w Sławie w terminie 26 czerwiec – 4 lipiec 2021 r.